Nájezdy pro přívěs. Jak správně vybrat nájezd?

V naší nabídce naleznete převážně hliníkové nájezdy. Proč právě hliník? V porovnání s nájezdy železnými mají hliníkové nájezdy vyšší tuhost při nižší váze. Nízká váha nájezdu je tím víc důležitá, čím větší je délka a nosnost nájezdu. Dvoumetrový nájezd pak může mít dle nosnosti hmotnost kolem 5kg.

Nájezdy nabízíme ve více typech:
I. Prohnuté nájezdy
Jsou vhodné pro traktůrky a sekačky s nízkou světlostí. Prohnutí nájezdu zabraňuje kontaktu nakládaného stroje na hraně u zadního čela přívěsu. Nevýhodou těchto nájezdů je však problematičtější uchycení nájezdů během jízdy s přívěsem.
 
II. Sklopné nájezdy
Výhodou sklopných nájezdů je především skladnost. Nájezd je možné pomocí čepu na středu nájezdu sklopit o 180 stupňů, a tím při transportu zmenšit délku na polovinu. Dvoumetrový nájezd lze pak umístit i do kufru osobního auta.
 
III. Rovné nájezdy
Rovné hliníkové nájezdy jsou klasikou v nabídce. Oproti sklopným nájezdům je výhodou nižší cena. Vhodné jsou pro např. jako nájezdy pro čtyřkolky, které mají vyšší světlost.
 
Jak vybrat nájezdy dle nosnosti a délky?
- Udávaná nosnost nájezdu je vždy bodová na střed nájezdu. V praxi to znamená, že lze nájezd použít pro větší hmotnost stroje než součet nosnosti nájezdu.
- Příklad: traktor váží 600 kg. Předpokládáme, že rozložení váhy na nápravy je 50:50. Při délce rozvoru traktoru 2 metry mohu použít nájezdy s nosností 400kg.
- Dlouhé nájezdy snižují úhel nájezdu. Všechny nájezdy jsou perforované nebo s profily pro zajištění gripu. Obecně doporučený maximální sklon nájezdu je 30 %. Délku nájezdu lze pak vypočítat:
- Nájezdová výška / 30 % = Délka nájezdu                    
*pozor na specifika jako světlost stroje/vozidla